S Radankou jsme se poprvé sešly asi půl roku před svatbou.  

Pokud si dobře vzpomínám, měla jednu podmínku – stejně jako další nevěsty, které mne oslovují s žádostí o ušití dlouhých svatebních šatů – nechtěla mít pod šaty kruhovou spodnici.  Součástí svatebního šatu je tedy spodnička z tylu a její základ tvoří hedvábná organza.

Výroba každých šatů je odlišná. Typ postavy, model šatů a druh materiálu – společně s požadavky zákaznice – způsobují, že v mezidobí jednotlivých zkoušek hledám tu nejideálnější variantu, kterou následně zákaznici nabídnu. V případě těchto šatů se jednalo například o způsob naskládání sukně, výšku stojáčku, délku rukávu (Radanka původně chtěla rukáv, který zasahuje do půlky dlaně). Ale hlavně, abych splnila všechny požadavky, musely jsme přistoupit k tomu, že se nejedná o klasické šaty, ale o čtyři samostatné části.

Svatební šaty jsou vyrobeny z hedvábí (duchesse) a tylové vyšívané krajky.

Krajkový propínací kabátek má po celém svém obvodu aplikovanou borduru – spousta ruční práce. A stojáček – to by mohla být samostatná kapitola –  na něj jsem velmi pyšná. :-D.

Živůtek je podložený korzetovým plátnem, vypodšívkovaný je bavlněným tylem a zapíná se v předním středovém švu pomocí háčků a oček, je z materiálu bez elastického vlákna, bez kostic a možnosti použít páru (hedvábí ji prostě nesnese)… zajímavá „prácička“. 😀

Sukně má zvýšený tvarovaný pas, který je opět vyztužený korzetovým plátnem.  Vždy se snažím, aby šaty byly krásné i z rubové strany a samozřejmostí jsou také různá „jistítka“.

25. dubna 2015


Hodnocení Radanky:

Dobrý den,

jen jsem chtěla ještě jednou poděkovat za dech beroucí šaty, protože přítomným svatebčanům opravdu padaly čelisti 🙂 a šaty utrpěly za večer jen minimální újmu (a hrála jsem s nimi i bowling)!!!!!

Radana B.

Na posledním obrázku výše jsou vidět šaty zezadu.

Moje krejčovská panna – „vyfouknutá“ na tu nejmenší velikost – živůtek neoblékla, je tedy „nahoře bez“. 😀

Leave a Reply