Svatební šaty na míru: ANO či NE?

Momentálně nepřijímám žádné objednávky na ušití svatebních šatů.

Uvedený text níže berte prosím jen jako ilustrační. Může vám posloužit, pokud si budete chtít nechat ušít svatební šaty u kterékoli z mých kolegyň. Postup při zhotovování šatů bývá všude velmi podobný.

Chápu, že pro mnohé z vás je hodně náročné rozhodnout se pro svatební šaty na míru. Už proto, že téměř žádná z nás si běžně nenechává ušít šaty na zakázku. Možná si kladete otázku, jestli to vůbec stojí za tu investici – časovou, finanční, ale i psychickou, kdy pár týdnů nevíte, jestli výsledek bude takový, jaký jste si představovala. Ptáte se, co vlastně očekávat a na co se připravit.

Rozumím vám, a proto vám nabízím jednorázovou nezávaznou konzultaci předem. Pomůžu vám ujasnit si, co tvorba zakázkových svatebních šatů obnáší a jak probíhá. Pomůžu vám rozptýlit vaše pochyby. A vy teprve poté můžete s klidným svědomím zvolit ANO či NE. Cena této konzultace je 500 Kč. Pokud se nakonec rozhodnete pro spolupráci se mnou, poplatek vám odečtu z celkové částky za ušití šatů.

Pokud tedy uvažujete o svatebních šatech z mé dílny, napište mi. Poté, co se dohodneme na termínu konzultace, uhraďte prosím částku 500 Kč na účet: 242 242 248 / 0300. Do předmětu zprávy prosím uveďte své jméno a příjmení.

Důvody PRO ručně šité šaty z ateliéru, navrhované a zhotovované vám na míru:

 • VÝJIMEČNOST: šaty, které vzniknou, budou svého druhu jediné a neopakovatelné
 • JEDINEČNOST: získáte vzácný kus do svého šatníku. Šaty si můžete ponechat jako upomínku na den sňatku, dále je nosit jako společenské šaty nebo je prodat
 • ORIGINALITA: na počátku je vždy vzájemná konzultace a volba takového modelu, který podtrhne vaši osobnost a váš styl
 • PERFEKTNÍ STŘIH: vybíráme střih a provedení, které lichotí vaší postavě
 • PRVOTŘÍDNÍ MATERIÁLY: svatební šaty šiji zásadně z pravého hedvábí, popř. volím kombinaci hedvábí a tylu, které doplňuji krajkami. Nešiji z jakýchkoli náhražkových materiálů
 • POCIT POHODLÍ: výsledkem jsou šaty, které vám skvěle padnou a cítíte se v nich úžasně

Důvody PROTI svatebním šatům na míru:

 • Pokud hledáte RYCHLÉ ŘEŠENÍ, nejsem pro vás ta pravá
  Tvorbu svatebních šatů lze přirovnat k uměleckému řemeslu. Od prvotního nápadu k odevzdání hotové zakázky uplyne čas, který nelze nijak zkrátit. I proto je nutné rezervovat termín zhotovení dostatečně dlouho předem (ideálně 1 rok)
 • Pokud hledáte CO NEJLEVNĚJŠÍ ŘEŠENÍ, nejsem pro vás ta pravá
  Hedvábí a krajky, ze kterých mé svatební šaty vznikají, patří k těm nejluxusnějším materiálům. Mám za to, že svatební den si svou povahou jiné nezaslouží. Odmítám používat materiály druhořadé kategorie, protože bych pak nemohla ručit za odpovídající výsledek. 

Jak dlouho předem objednat zhotovení svatebních šatů

Ideální doba pro objednání zakázkové výroby svatebních šatů je rok dopředu.

Proč? Důvodem je pečlivé rozvržení času pro jednotlivé kroky výroby. Vaše šaty zhotovuji výhradně osobně: jen tak mohu garantovat jejich pečlivé a bezchybné zpracování. Každý měsíc tak mohu přijmout pouze omezený počet nevěst.

Zároveň je dobré mít na paměti, že hlavní svatební sezóna začíná v dubnu a končí v říjnu. Právě v tomto období je zájem nevěst největší. Chcete-li mít jistotu, že vám potvrdím termín vaší zakázky, rozhodně s objednáním neotálejte.

“Ruční výroba si žádá svůj čas. Nelze ji uspěchat.”

Dříve, než společně stvrdíme závaznou objednávku, nabízím a doporučuji vám osobní schůzku, kde probereme podstatné detaily procesu výroby: vaši představu o budoucích šatech, materiál, z jakého budou zhotoveny, frekvenci zkoušek, ale i kalkulaci ceny.  

Závaznou objednávku potvrzuji poté, co obdržím zálohu za zhotovení, která činí obvykle polovinu z vypočtené finální ceny šatů. Dokud záloha není zaplacena, zakázku nepovažuji za závaznou a váš termín není rezervován.

Šaty začínám šít 8 týdnů před datem svatby. V daný okamžik už musím mít nakoupeny veškeré potřebné materiály.

Proces výroby svatebních šatů aneb jak to chodí

Ve svatební sezóně vyrábím každý měsíc několikery šaty. Na konci ledna mám tak rozeslány návrhy na termíny zkoušení na celou sezónu. Je to z toho důvodu, abych měla na každou nevěstu potřebný prostor a také, aby si nevěsta mohla na určené dny udělat čas (časově se dle možností vždy přizpůsobuji).

Spolupráce mezi mnou a nevěstou začíná konzultací, kdy probereme celý model šatů s jeho veškerými detaily, včetně doplňků.

Domluvíme se na jednotlivých krocích, které povedou od prvního střihu do látky až po poslední steh a odevzdání šatů. Zároveň je dohodnuta kalkulace ceny za ušití šatů. Následně nevěsta uhradí zálohu a takto objednávku závazně potvrzuje.

„První schůzku je třeba si sjednat dostatečně dopředu.
V lednu již obvykle bývají termíny pro nadcházející svatební sezónu plně obsazeny.“ 

Než střihnu do svatebních látek, vždy nejprve zhotovuji zkušební model, na kterém společně ověřujeme, jak vám daný střih sedí, případně jaké jsou jeho slabiny. V této chvíli je ještě možné mírně upravit podobu výsledného modelu.

Každý detail šatů s vámi konzultuji, žádné zásahy či změny nedělám bez vašeho vědomí.

Důležité!

Na zkoušku, kde měřím vaše tělesné proporce, ale i na každou další zkoušku vašich šatů je naprosto nezbytné, abyste si přinesla spodní prádlo a obuv, které budete mít na sobě ve svatební denI malý detail ve střihu podprsenky nebo vyšší podpatky svatebních lodiček budou mít vliv na to, jak v šatech nakonec budete vypadat – a hlavně – jak se v nich budete cítit (což bývá to nejdůležitější).

Jaká je orientační cena svatebních šatů

Cena ručně šitých svatebních šatů na míru je srovnatelná s cenou za šaty z půjčovny. Zatímco šaty z půjčovny vracíte zpět, šaty na míru vám zůstávají. Klidně i na celý život. Můžete si je nechat jako památku na výjimečný okamžik anebo je poté, co splní svůj účel, proměníte ve společenské šaty.

V současné době cena ručně šitých svatebních šatů z mého ateliéru začíná přibližně na částce 12 tisíc korun. Horní cenová hranice aktuálně bývá kolem 25 tisíc Kč. Vše záleží na použitých materiálech a na náročnosti výroby.

Kdy se platí hotová zakázka?

V době předání svatebních šatů musí být zakázka uhrazena. Pokud tedy platíte bankovním převodem, úhrada musí být připsána na mém účtu nebo nejpozději v tento den je nutné šaty zaplatit v hotovosti.

Jaké jsou výhody svatebních šatů na míru

Snad nejpodstatnější plus je padnoucí střih. Postava každé z nás má svá specifika a je spíše výjimečné, když se proporce našeho těla shodují s tabulkovými konfekčními velikostmi. Ať už jde o výšku postavy nebo o obvodové míry, šaty na míru budou vždy dokonale kopírovat vaše linky, nikoli naopak.

Stále mějte na paměti, že jako nevěsta chcete ve svatební den nejen krásně vypadat, ale i nádherně se cítit. Chcete, aby vás pohyb v šatech nadmíru neomezoval. A k tomu rozhodně patří i možnost volně dýchat, hýbat se a gestikulovat.  

U šatů na míru je vždy možné podtrhnout vaše tělesné přednosti a naopak šikovně skrýt ty proporce, na které nechcete upozorňovat. To vše je věcí správně zvoleného střihu.

Další z důležitých věcí je volba materiálu. Den sňatku považuji za zcela výjimečný okamžik v životě ženy. Proto volím pro výrobu svatebních šatů osvědčené druhy látek, nejčastěji hedvábí v různých variantách (satén, šifon, duchesse – tuhý satén) a krajky. Hedvábí je známkou určitého luxusu, má svůj lesk a vyrábí se v různých barevných odstínech. Výhodou je i to, že je lze později přebarvit a šaty dále nosit do společnosti.

Jen velmi výjimečně sahám k méně reprezentativním látkám. Vždy tato volba ale musí mít určité opodstatnění a důvod. Polyester a další syntetické náhražkové materiály, pokud nejsou použity s citem, mohou ve výsledku ubrat na kráse šatů a naopak posílit dojem lacinosti. Ověřila jsem si to mnohokrát za svou mnohaletou praxi.

“S levnými materiály nelze dosáhnout dojmu luxusu, elegance a výjimečnosti.”

Pokud tedy hledáte maximálně levné řešení, nebudu pro vás ta pravá.

Nakupuji vždy u ověřených dodavatelů látek, s nimiž mám díky dlouhodobým dobrým vztahům sjednané příznivé ceny. Přesto je nutné respektovat, že kvalitní materiály se pohybují v určitých, pevně daných, cenových relacích.

Existují nějaké nevýhody ručně šitých šatů?

Základní “nevýhodou” je nutnost opakovaně se dostavit na zkoušku, v časovém období 8 týdnů před svatbou, kdy jsou šaty zhotovovány.

Nedostali jste odpověď na některou z vašich otázek?

Neváhejte mě kontaktovat. 

Těším se na vás.
Vaše Magda Samlíková